Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut

Ekonsultacja +

E-RECEPTĄ NA TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE w 15 min
E-wizyta za 59 zł

Każde następne Twoje zamówienie ZA 49 ZŁ!
(Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail)

Wypełnij formularz medyczny

E-recepta online na tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcję otrzymuje się po uzyskaniu specjalnej recepty od lekarza. E-recepta jest dokumentem również ważnym i w zasadzie dokładnie takim samym, jak ta wystawiana podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim. Wypełnienie formularza, konsultacja online i realizacja recepty w wybranej aptece skraca czas oczekiwania na kolejne opakowanie i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem kontynuowania świadomego zabezpieczania się przez kobiety.

Najpopularniejsze rodzaje antykoncepcji hormonalnej

Popularne tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwie kategorie. Są to tabletki dwuskładnikowe oraz jednoskładnikowe. Tymi popularniejszymi i częściej wybieranymi są tabletki dwuskładnikowe zawierające w składzie zarówno progesteron, jak i estrogen. Tabletki dwuskładnikowe blokują owulację poprzez powstrzymanie komórek jajowych, które normalnie wpuszczane są do jajników. Dodatkowo zahamowany zostaje również proces dojrzewania komórek, co skutecznie chroni przed nieplanowanym zapłodnieniem. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne opierają się na działaniu wyłącznie progesteronu. Każde z tych rozwiązań wymaga przede wszystkim regularności oraz sumienności w przyjmowaniu kolejnych dawek. Tylko takie podejście daje gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Nawet pominięcie jednej tabletki może wpłynąć na zaburzenie działania antykoncepcji, dlatego w takich sytuacjach należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą, który doradzi właściwe rozwiązanie w każdym przypadku.

Kiedy tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać?

Największy wpływ na moment, w którym przyjmowane tabletki antykoncepcyjne zaczną działać ma dzień cyklu jaki wypada w chwili zażycia pierwszej dawki. Najczęściej kobiety rozpoczynają przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym dniu krwawienia i od tego momentu można mieć pewność ich skuteczności. Jeśli jednak pierwsza dawka zostanie przyjęta pomiędzy 2 i 5 dniem miesięcznego cyklu, do pełnej skuteczności tabletek musi minąć mniej więcej tydzień. Dlatego też przez 7 kolejnych dni po przyjęciu tabletki w innym dniu niż 1 dzień krwawienia należy zastosować również inną metodę zabezpieczającą podczas stosunku, na przykład w postaci prezerwatywy.

Dlaczego warto wybrać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Otrzymanie recepty na wybrane tabletki antykoncepcyjne podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim najczęściej wymaga pewnego czasu oczekiwania w kolejne do ginekologa. Ponadto w większości przypadków kobiety muszą odpowiednio zorganizować sobie czas w dniu wizyty potrzebny na dojazd do lekarza. Dlatego też skorzystanie z możliwości uzyskania e-recepty na tabletki antykoncepcyjne jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Szczególnie kobiety przyjmujące konkretny rodzaj preparatu od dłuższego czasu mogą w naprawdę krótkim czasie otrzymać potrzebny do zakupu dokument. Lekarz analizujący formularz sprawdzając historię pacjentki od razu dostrzeże prawidłowość i wszystkie wcześniej zrealizowane recepty.

Poparcie ginekologów w uzyskiwaniu e-recept na tabletki antykoncepcyjne

Specjaliści w dziedzinie ginekologii doskonale zdają sobie sprawę z trudności, na jakie narażone są pacjentki w stanach chorobowych pragnące dostać się na wizytę w krótkim czasie. Z tego też powodu możliwość skrócenia kolejek na wizyty stacjonarne między innymi poprzez starania o e-recepty na tabletki antykoncepcyjne przyjmowane na stałe jest według lekarzy bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu pacjentki mające poważne problemy ze zdrowiem, wymagające natychmiastowej konsultacji mogą z większą łatwością skorzystać z pomocy medycznej i rozpocząć odpowiednie leczenie. Szczególnie kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu dostrzegają korzyści jakie mają e-recepty wystawiane online.

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – procedura wystawiania

E-recepta online na tabletki antykoncepcyjne jest wystawiana po wypełnieniu formularza zawierającego podstawowe informacje dotyczące pacjentki. Przede wszystkim należy w ankiecie zawrzeć swoje podstawowe dane osobowe, dane kontaktowe, a także rodzaj przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych. Specjalista, do którego trafi formularz zobowiązany jest do jego sprawdzenia oraz potwierdzenia poprzez porównanie z historią pacjentki. Następnie e-recepta wysyłana jest do kobiety na podany w formularzu adres e-mail bądź numer telefonu. Cała procedura nie jest na żadnym etapie skomplikowana i najczęściej trwa naprawdę krótko. Dzięki temu pacjentka może szybko udać się do wybranej apteki i zrealizować e-receptę przedstawiając dokument i odpowiedni numer PIN.

E-recepta online na tabletki antykoncepcyjne – kto ją wystawia?

W tym miejscu warto rozwiać wszelkie wątpliwości pojawiające się w społeczeństwo, które dotyczą wystawiania e-recept online. Każdy dokument wystawiany jest przez wykwalifikowanego i uprawnionego do tego specjalistę. Najczęściej są to lekarze, lecz nie tylko specjaliści ginekolodzy. Inne osoby uprawnione do wystawiania e-recepty online na tabletki antykoncepcyjne to między innymi położne, pielęgniarki, felczerzy oraz stomatolodzy.

Dobór tabletek antykoncepcyjnych

Pierwszy wybór odpowiedniej metody i rodzaju antykoncepcji hormonalnej należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który zleci wykonanie niezbędnych badań. Na podstawie obszernego wywiadu oraz uzyskanych w badaniach wyniku zostanie dobrana odpowiednia antykoncepcja. Wybór właściwego rozwiązania uzależniony jest między innymi od ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Pierwsze próby dopasowania najwłaściwszej metody antykoncepcji hormonalnej wymagają kontroli własnego stanu i ogólnego samopoczucia przez pacjentkę. W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych swoje obiekcje warto skonsultować i zdecydować wspólnie z lekarzem o ewentualnej zmianie preparatu.

Tabletki antykoncepcyjne – w jakich sytuacjach ich skuteczność jest obniżona?

Starając się o e-receptę online na tabletki antykoncepcyjne każda pacjentka powinna zadbać o swój ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Istnieją bowiem pewne dolegliwości, które mogłyby wpłynąć na obniżenie skuteczności antykoncepcji. Przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne mogą być mniej skuteczne, gdy pacjentka przyjmuje określoną grupę leków i preparatów medycznych. Między innymi przyjmowanie witaminy C w większych ilościach, dziurawca, senesu i kilku innych ziół mocno wpływa na działanie antykoncepcji hormonalnej. Ponadto problemy z układem trawiennym, takie jak wymioty również mogą mieć znaczenie. W takich sytuacjach czasem dochodzi do niedopuszczenia dawki do organizmu pacjentki i tym samym ciągłość przyjmowania hormonów zostaje zaburzona. Regularność jest niezwykle ważna i pomijanie tabletek znacząco obniża ogólną skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Tabletki mogą nie być gwarancją odpowiedniego zabezpieczenia, jeśli nie zostaną właściwie dopasowane do BMI pacjentki. Zbyt mała dawka nie zapewni pełnej ochrony przed nieplanowaną ciążą.

Największe zalety tabletek antykoncepcyjnych

Do zdecydowanie największych zalet tabletek antykoncepcyjnych należy ich niekwestionowanie wysoka skuteczność na poziomie nawet 99%. Tak wysoką wartość skuteczności tabletek można uzyskać stosując się do wszystkich zaleceń producenta dotyczących między innymi regularności przyjmowania kolejnych dawek. Mnóstwo pacjentek chwali sobie również regulację ich cyklu miesiączkowego, z czym bardzo często miewały trudności przed rozpoczęciem terapii antykoncepcją hormonalną. Dodatkowo tabletki wpływają na zdecydowane złagodzenie, a czasem nawet całkowite zniwelowanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Regularne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na obniżenie ryzyka zachorowania na takie choroby jak rak piersi, rak jelita grubego, rak jajnika czy też rak trzonu macicy. Pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne przez dłuższy czas dostrzegają również wyraźną poprawę stanu i wyglądu cery, jak również mniejsze problemy z powstrzymaniem występowania anemii związanej ze zbyt obfitym krwawieniem podczas miesiączkowania.
E-recepta online na tabletki antykoncepcyjne – jak dokładnie wygląda procedura realizacji?
Realizacji e-recepty na tabletki antykoncepcyjne może dokonać przede wszystkim sama pacjentka, na którą dokument został wystawiony. Jednakże możliwe jest również zrealizowanie e-recepty przez inną osobę, która będzie dysponować odpowiednimi danymi i kodem PIN dokumentu. Wystarczy udać się do wybranej apteki, a następnie przedstawić kod kreskowy e-recepty lub krótki kod PIN podany w wiadomości SMS lub e-mail z dokumentem. Farmaceuci proszą również o podanie numeru PESEL pacjentki, która otrzymała e-receptę w celu potwierdzenia jej danych. Realizacja e-recepty w zasadzie niczym się nie różni od zakupu preparatów wystawionych podczas stacjonarnej wizyty lekarskiej. Ponadto procedura nie jest skomplikowana i nie wymaga żadnych starań ze strony pacjentki.

E-recepta online na antykoncepcję awaryjną

Poza możliwością uzyskania e-recepty online na standardowe, przyjmowane każdego dnia tabletki antykoncepcyjne pacjentki w wyjątkowych przypadkach mogą uzyskać e-receptę na antykoncepcję awaryjną. W przypadku konieczności przyjęcia dawki antykoncepcji awaryjnej szczególnie ważny jest czas, który powinien być możliwie jak najkrótszy. E-recepta online na tabletki antykoncepcyjne awaryjne pozwala pacjentce zachować większy spokój i zdecydowanie szybciej zdobyć w wybranej aptece potrzebny preparat. Antykoncepcja awaryjna najbardziej skuteczna jest w pierwszych 24 godzinach od ryzykownego stosunku, dlatego czas reakcji jest kluczowy. Na rynku dostępny jest również rodzaj tabletek antykoncepcyjnych awaryjnych, które skutecznie zadziałają przyjęte również później niż 24 godziny od stosunku, lecz czas ten nie powinien przekraczać około kilku dni. Im później pacjentka przyjmie dawkę awaryjnej antykoncepcji tym mniejsze szanse na jej skuteczne działanie i powstrzymanie nieplanowanego zapłodnienia i niechcianej przez kobietę ciąży.